14 Кві 2021
104

Сидіти вдома загалом нудно і дорослим, і дітям. Але цікаві домашні експерименти можуть виявитись чудово спільною розвагою під час карантину. Насправді, про “цікаву науку” й “хімію на кухні” можна говорити безкінечно, а в мережі знайти безліч описів різних домашніх експериментів. 


Неньютонівська рідина

Що таке неньютонівська рідина? Це речовина, в’язкість якої залежить від градієнту швидкості. Просто кажучи – це така речовина, що вміє поводитись і як рідина, і як тверде тіло. 

Дітям зазвичай подобається гратися з “дивною” масою: плескаєш по ній – тверда поверхня, повільно занурюєш пальці – вони відразу ж грузнуть. Можна зробити “сніжку” – вона тверда, доки швидко бгаєш її в долонях, а як тільки зупинишся, то тверда кулька перетвориться на рідину й потече крізь пальці. Словом, дуже цікаво!

Як зробити

Потрібно змішати холодну воду й крохмаль (на 1 склянку води близько 0,5 кг крохмалю, краще досипати крохмаль у воду поступово і зупинитись, як досягнете бажаного ефекту). Для краси можна додати харчовий барвник.

Плюси

1) приготування майже нічого не коштує;

2) ця крохмальна гидота легко відмивається від підлоги й від дітей. Правда, легко :).

Мінуси: Після гри доведеться відмивати від підлоги цілком ньютонівський засохлий крохмаль… Втім, це не дуже страшно, бо (див. вище) він легко відмивається.


Невидимі чорнила

Для маленьких дітей це магія: написати щось невидиме, а потім зробити, щоб літери проступили на папері.

Як зробити

Беремо молоко чи лимонний сік, паличку (ми брали ватні палички), папір і пишемо таємного листа. Папір висихає, на ньому нічого не видно. Потім тримаємо папір над свічкою чи прасуємо – і ось наші таємні письмена проступають коричневими літерами на білому тлі. Пояснюємо дітям, що різні речовини мають різну температуру горіння (чи різну швидкість окислення, що те ж саме). 

Під дією високої температури сік чи молоко починають окислюватись (горіти) раніше, ніж папір. Таким чином, речовина, якою зроблено напис чи малюнок, “згорає” і залишає темний слід. З власного досвіду: краще нагрівайте папір праскою, а не полум’ям… А якщо зважились на свічку, то грайтесь у ванній. Свічка – це дуже романтично, але ця гидота легко займається, то тільки пірати і чарівники у фільмах над свічкою “проявляють” величезний текст, і нічого в них не горить :).

Плюси: дуже просто і дешево, діти можуть таке робити самі, це заохочує писати та вигадувати таємничі історії. 

Мінуси: від відкритого вогню може загорітись, тому намагайтесь зробити все безпечно. (Втім, це можна перетворити на плюс: провести дітям лікнеп щодо безпеки взаємодії з вогнем).

Підпишіться Зараз

Введіть ваш Email і отримуйте новини на пошту!

To Top